Trasy rowerowe i szlaki rowerowe

w Bieszczadach.
Przemierz rowerem piękne i dzikie Bieszczady.

Valid HTML 4.0!

..:: Trasy rowerowe i szlaki rowerowe w Bieszczadach ::..


Piękne Bieszczady odkryte zostały dla turystyki na początku lat pięćdziesiątych . Napisano o nich wiele przewodników , książek , folderów i artykułów . Powstały też przewodniki rowerowe . Przeznaczone one są przeważnie dla cyklistów jeżdżących na rowerach górskich , uwielbiających dzikie ścieżki , mocne wrażenia przy pokonywaniu rozmaitych przeszkód , odkrywanie nowych , niezdobytych terenów .

Prezentowane przez nas Bieszczadzkie szlaki rowerowe przeznaczone są dla turystów rowerowych , chcących podczas urlopu , czy też wypoczynku sobotnio-niedzielnego pojeździć na rowerze nie tylko górskim , lecz również trekkingowym , zwiedzić ciekawe tereny , obejrzeć zabytki kultury materialnej położone w Bieszczadach .

Trasy rowerowe i szlaki rowerowe w Bieszczadach

Kliknij na mapkę powyżej by zobaczyć powiekszony (czytelny) schemat zawierający wszystkie szlaki rowerowe " Zielony Rower ", " Extreme Bieszczady ", " Śladami przygód dobrego wojaka Szwejka ", " Greenway Karpaty Wschodnie " oraz " Śladami dawnych wsi pogranicza ". Schemat zawiera również informacje o długości tras .

Materiały powstały w oparciu o pracę Grupy Partnerskiej " Zielone Bieszczady ".

Wszystkie opisane szlaki rowerowe posiadają szczegółową mapkę z legendą , dokładny opis i profil trasy . Wystarczy kliknąć na nazwę .

Dostępne szlaki rowerowe w Bieszczadach :

Trasa rowerowa " Przełęcz Żebrak "Numer trasy: 1A. Długość : 54 km.

Opis szlaku : Zaletą tej trasy rowerowej, oprócz pięknych widoków na porośnięte lasami pasma graniczne , są dwa przejścia rowerowe - piesze prowadzące na Słowację . Trasa trudna technicznie o bardzo zróżnicowanej nawierzchni (od dróg asfaltowych po szutrowe z licznymi wybojami) i ukszatłtowaniu terenu (liczne podjazdy i zjazdy krętymi drózkami). Pokonanie tej trasy wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego . Atrakcją tego terenu są mijane po drodze wypały węgla drzewnego , bieszczadzka kolejka wąskotorowa oraz znana w okolicy karczma " Siekierezada ", w której znajdują się dzieła słynnych bieszczadzkich twórców : malarzy i rzeźbiarzy .

Szlak rowerowy " Rabe "Numer trasy : 2A. Długość : 36 km.

Opis szlaku : Szlaki rowerowe na tym odcinku w większości przebiegają przez tereny leśne . Opustoszałe polany i sady to jedyne pamiątki po miejscowościach kiedyś licznie rozmieszczonych wzdłuż drogi . Są to tereny z siedliskiem wielu dzikich zwierząt ,( niedźwiedzie , wilki , bobry ). Mijając te miejsca należy zachować ciszę . Zabronione jest zjżdżanie z wytyczonego szlaku .
Szlak nieco trudny technicznie prowadzący po drogach szutrowych , wymagający dobrego przygotowania kondycyjnego . Jedynie odcinek przebiegający po dużej obwodnicy bieszczadzkiej prowadzi drogą asfaltową o dobrej nawierzchni .

Modyfikacje trasy :

1. Roztoki Dolne - Bystre :
Za mostem w Mchawie skręcamy w lewo w kierunku Roztok Dolnych . Za miejscowością drogą wijącą się pomiędzy szczytami porośniętymi gęstymi lasami podążamy w kierunku Bystrego . Dojeżdżamy do krzyżowania na którym skręcić należy w lewo . Dalej wzdłuż Rabiańskiego Potoku mijając rezerwat "Gołoborze" docieramy do Bystrego .

2. Rabe - Bystre :
Na skrzyżowaniu w Rabym przy Zakładzie Produkcji Kruszywa skręcamy w lewo w kierunku Bystrego . Trasa prowadzi doliną Rybiańskiego Potoku drogą o bardzo nierównej nawierzchni . Po drodze mijamy rezerwat przyrody " Gołoborze ", dalej łagodnym zjazdem dojeżdżamy do dużej obwodnicy bieszczadzkiej .

Ścieżka rowerowa " Solina "Numer trasy : 3A. Długość : 24 km.

Opis szlaku : Bardzo malownicza trasa prowadząca szosą wzdłuż zatok Zalewu Solińskiego pozostawia w pamięci niezapomniane obrazy . Mimo, że szlak rowerowy nie jest długi , wymaga jednak dobrego przygotowania kondycyjnego , ponieważ znajduje się tutaj kilka długich i nieco męczących podjazdów . Najtrudniejszy z nich - po drodze szutrowej - prowadzi na Górę Markowską skąd rozpościera się widok na okoliczne wzgórza .
Na szlaku zachować należy ostrożność , szczególnie na odcinku prowadzącym po małej obwodnicy bieszczadzkiej (wąskie pobocza). Większość trasy prowadzi po drogach asfatowych , jedynie odcinek z Górzanki do Bereżnicy Wyżnej to droga o nierównej i zniszczonej nawierzchni .

Modyfikacje trasy :

1. Górzanka - Stężnica - Baligród :
W Górzance jedziemy wzdłuż rzeczki Wołkowyjka czarnym szlakiem rowerowym prowadzącym do Baligrodu . Przed Stężnicą stromy kamienisty podjazd z szczytu którego rozpościera się wspaniała panorama na okoliczne wzgórza .

2. Berezka - Hoczew :
W Berezce wjeżdżamy na małą obwodnicę bieszczadzką i skręcamy w lewo . Drogą biegnie czarny szlak rowerowy prowadzący przez Średnią Wieś do Hoczwi .

Trasa rowerowa " Wokół Żukowa "Numer trasy : 4B. Długość : 30 km.

Opis szlaku : Trasa prowadzi wokół części pasma Górskiego Żukowa przez malownicze miejscowości położone na drodze do jeziora Solińskiego. Z trasy można również zobaczyć zapory na Sanie . Wioski położone przy trasie charakteryzują się starą zabudową oraz wieloma gospodarstwami agroturystycznymi . Nawierzchnia dobra. Będziemy poruszać się częściowo po drodze krajowej o wzmożonym ruchu samochodowym, prowadzącej do przejścia granicznego w Krościenku .
Olszanica - miejscowość rolniczo-letniskowa przy drodze z Leska do Ustrzyk Dolnych . Tutaj znajdują się siedziby władz gminy, Banku Spółdzielczego , policji itp. Stąd odjeżdzają autobusy do Ustrzyk Dolnych , Leska , Ustrzyk Górnych , Zatwarnicy , Warszawy , Krakowa i in. Olszanica jest także ważnym ośrodkiem handlowo-usługowym dla sąsiednich miejscowości . Każdy, kto przyjedzie w Bieszczady , z pewnością zauważy po lewej stronie w centrum wsi , odrestaurowany , okazały zamek otoczony fosą . Ów pałac pochodzi z 1905 r. i wraz z innymi zabudowaniami stanowi zespół dworski ; w jego sąsiedztwie znajduje się cerkiew parafialna z 1919 r. W gminie znajduje się niemało starych zabytków , jeśli jeszcze dodamy , że Uherce to najprawdopodobniej jedna z najstarszych bieszczadzkich wsi , dorzucimy , że cerkiew w Orelcu uznawana jest za jedną z najstarszych cerkwi w Polsce południowo-wschodniej to zdecydowanie można stwierdzić , że ten, kto szuka śladów dalekiej przeszłości może właśnie tu je odnaleźć . Wysokie walory krajobrazowe zaważyły w głównej mierze na powstaniu tutaj Parku Krajobrazowego Gór Słonnych (środkowa i północna część) oraz Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (część południowa).

Modyfikacje trasy :

1. Szlak olszanickima wspólny odcinek ze szlakiem międzynarodowym na odcinku Bóbrka - skręt do Łobozewa, łączący się z nim w Olszanicy oraz Uhercach Mineralnych .

2. Szlak olszanicki ma połączenie ze szlakiem gminy Lesko poprzez szlak międzynarodowy na odcinku Uherce - Lesko .

3. Szlak olszanicki ma połączenie ze szlakiem gminy Solina na odcinku między Bóbrką a Łobozewem .

4. Szlak olszanicki ma połączenie ze szlakiem gminy Ustrzyki Dolne na odcinku Ustianowa Górna - Ustrzyki Dolne .

5. Projektowane w przyszłości jest połączenie szlaku olszanickiego ze szlakiem gminy Czarna na odcinku Daszówka - Czarna Dolna ( po przeprowadzeniu drogi przejazdowej w różnych warunkach pogodowych ).

Szlak rowerowy " Wzgórze Gruszka "Numer trasy : 5A. Długość : 46 km.

Opis szlaku : Trasa zaczyna swój bieg w Lesku i prowadzi w kierunku Wzgórze Baszta dalej wzdłuż Sanu zmierza w kierunku Wzgórza Gruszka . Jest to najtrudniejszy fragment trasy z 4 kilometrowym stromym podjazdem . Ze szczytu wzniesienia rozciąga się panorama na masyw Chryszczatej i Bieszczady Zachodnie . Dalej trasa prowadzi doliną Kalniczki i zmierza do granic Cisniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego . Odcinek z Mchawy do Leska przebiega po dużej obwodnicy bieszczadzkiej ( droga bez poboczy o wzmożonym ruchu ). Szlak rowerowy nie wymaga zbyt dobrego przygotowania kondycyjnego , większość drogi prowadzi dolinami górskich potoków . Asfaltowa nawierzchnia dróg jest w dobrym stanie.

Modyfikacja trasy:

1. Gruszka - Dziurdziów - Hoczew :
Tuż przed szczytem Gruszki skręcamy w lewo i leśnym szlakiem jedziemy w kierunku Pomnika Ofiar Hitleryzmu . Skręcamy w prawo i wzdłuż stoku zjeżdzmay do Dziurdziowa , położonego 2 kilometry od Hoczwi .

Ścieżka rowerow " Góry Słonne "Numer trasy : 6A. Długość : 54 km.

Opis szlaku : Szlaki rowerowe wokół pasma Gór Słonnych . Atrakcją szlaku są 4,5-kilometrowe serpentyny wijące się po stokach Gór Słonnych , z przepiękną panoramą na pasma połonin bieszczadzkich . Warto zatrzymać się w rezerwacie przyrody " Góry Sobień ", gdzie znajdują się ruiny zamku Kmitów oraz ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna . Na uwagę zasługuje również galeria rzeźb " Quo Vadis " w Tyrawie Wołoskiej . Trasa jest niezbyt wymagająca kondycyjnie , największą trudność może sprawić 3 kilometrowy podjazd prowadzący do miejscowości Glinne . Z uwagi na wzmożony ruch samochodowy należy zachować szczególną ostrożność .

Modyfikacje trasy :

1. Łukawica - Bezmiechowa - Olszanica :
Rezygnujemy z podjazdu pod Góry Słonne . W Łukawicy skręcamy w prawo i międzynarodowym szlakiem R-61 jedziemy do Bezmiechowej . Trasa przebiega wzdłuż pasma Gór Słonnych . W Bezmiechowej zatrzymać się warto u podnuża góry Kamionki na stoku której utworzono lotnisko szybowcowe . Dalej trasa przebiega przez las, mijamy wypał węgla drzewnego i wjeżdżamy do Olszanicy .

2. Glinne - Lesko :
Omijamy zjazd do Jankowiec i jedziemy prosto po trasie szlaku R-61 który doprowadzi nas do Leska . Po prawej towarzyszy nam malownicze Pasmo Gór Słonnych . Przed Leskiem zatrzymać się warto przy Kamieniu Leskim . Wokół tego pomnika przyrody nieożywionej utworzona została ścieżka przyrodnicza .

Trasa rowerowa " Okolice Ustrzyk Dolnych "Numer trasy : 7A. Długość : 70 km.

Opis szlaku : Łatwa, ale bardzo przyjemna wycieczka w okolice Ustrzyk Dolnych . Nieliczne wzniesienia pokonujemy drogami bitymi , szutrowymi . Większość trasy przebiega przez las mieszany , liściasto - iglasty zamieszkiwany licznie przez wierzynę płową . W okolicach Łodyny , Brelikowa i Ropienki działające jeszcze kopalnie ropy naftowej stanowią atrakcję turystyczną . Wjeżdżając na Jałowiec , w kierunku południowym i południowo-zachodnim rozciąga się widok na Hoszowskie Góry Rusztowe z pasmem Równi oraz pasmo Żukowa . W dolinie Stebnika , przed drugą wojną światową , znajdowała się wieś zamieszkana przez ponad trzystu mieszkańców oraz osada niemiecka Steinfels , którą zamieszkiwało około 180 mieszkańców . Pozostałością po nich są sady i cmentarz . Dolina obecnie zamieszkała , jest siedliskiem wielu chronionych zwierząt : boaciana czarnego , orła przedniego , niedźwiedzia brunatnego , jak również zwierzyny łownej . Na trasie znajduje się wiele miejsc do odpoczynku nad czystym potokiem . Mażna rozpalić ognisko , upiec kiełbasę . Mażna również zaopatrzyć się w węgiel drzewny . Na potoku Stebnik , przed Krościenkiem znajdują się miejsca , w których można zażyć kąpieli w gorące dni . Trasa jest przejezdna w ciągu całego roku . W zimie , samochody zwożące drewno z lasu przecierają szlak . Jest to dziki , uroczy zakątek Przedgórza Bieszczadzkiego wart odwiedzenia przez wszystkich przebywających w Ustrzykach Dolnych . Trasa w całości prowadzi drogami bitymi , stokówkami .

Szlak rowerowy " Czarna "Numer trasy : 8A. Długość : 60 km.

Opis szlaku : Trasa " Czarna " ukazuje nam charakterystyczną architekrurę Bieszczadów sprzed kilku wieków . Część szlaku biegnie w okolicy Jeziora Solińskiego co dodatkowo podnosi atrakcyjność trasy . Długość, nawierzchnia i tylko trzy trudne podjazdy powodują , że można określić szlak jako średnio trudny technicznie i wydolnościowo .
Elementami utrudniającymi poruszanie się po trasie jest wzmożony ruch pojazdów oraz stumetrowy fragment osuwiska na którym jesteśmy zmuszeni do zejścia z roweru . Podobnie jak na wszystkich pozostałych szlakach spotykamy tu zapory zamykające wjazd do lasu .

Modyfikacje trasy :

1. 7,6 km - można skręcić w lewo i poprzez Skorodne i Kaczmarewkę dojechać do Lipia . Opuszczamy odcinek szlaku przez Wańka Dział i Olchowiec .

2. 45,6 km - skręt w prawo . Możemy jechać prosto . Wygodna asfaltowa droga doprowadzi nas do Czarnej . Po drodze miniemy Czarną kopalnie .


Ścieżka rowerowa " Otryt i dolina Sanu "Numer trasy : 9B. Długość : 118 km.

Opis szlaku : Szlak " Otryt i dolina Sanu " jest najdłuższą z tras . Przebiega po drogach o różnej nawierzchni (od dywaniku afaltowego po drogę gruntową) z przewagą utwardzonych dróg żwirowych . Na trasie występują liczne podjazdy, o długości nawet 6 km i przewyższeniu 300 m, ale dzięki temu są także wspaniałe zjazdy . Zaletą tego szlaku jest wspaniała różnorodność terenu , dzika przyroda , piękne pejzaże oraz możliwość wielu modyfikacji trasy .
Do elementów szczególnie niebezpiecznych szlaku należą zaporty drogowe zamykające wjazd do lasu , " dziurawe drogi " na zjazdach oraz pojazdy przewożące drewno . Należy liczyć się również z możliwością spotkania prawowitych mieszkańców tych terenów : misia , wilka itp .

Modyfikacje trasy :

1. Szlak ma połączenie ze szlakiem transgranicznym na odcinku Nasiczne - Brzegi Górne - Wetlina - Dołżyca , na odcinku Szczycisko - Sine Wiry - Polanki oraz Studenne - Rajskie - Olchowiec .

2. Szlak ma połącznie ze szlakiem gminy Czarna poprzez małą obwodnicę bieszczadzką : z Lutowisk do miejscowości Czarna poprzez wzgórze Kaczmarewka oraz na Wańka Działe pod Otrytem do miejscowości Polana .

3. Szlak łączy się ze szlakiem gminy Cisna poprzez odcinek łącznikowy: Tworylne - po przez Szczycisko - dp Kalnicy .
Na trasie warto pamięctać o ...


Copyright © 2003-2005 BTC Bieszczady
Wykorzystanie jakichkolwiek tekstów, kodu źródłowego, zdjęć i grafiki
wyłącznie po uzyskaniu zgody serwisu www.btc.bieszczady.pl